Przechowywaniu i wywozowi gnojowicy często towarzyszą kożuch oraz osad na dnie zbiornika, które utrudniają i przedłużają proces jej usuwania. Problematyczny kożuch nie dotyczy tylko szamb i zbiorników na gnojowicę, ale również kanałów gnojowych. Istnieją jednak sposoby, aby usprawnić przepływ gnojowicy i ograniczyć straty zawartych w niej składników nawozowych.
Gnojowica to naturalny, płynny nawóz odzwierzęcy, na który składa się mieszanka kału, moczu, resztek pokarmu oraz wody.
W czasie jej przechowywania dochodzi do procesu sedymentacji i rozwarstwienia na 3 frakcje: najwyższą (kożuch), środkową, którą stanowi płynna gnojowica oraz najniższą (szlam). Oczywiście
przed wywiezieniem nawozu na pole należy połączyć wszystkie 3 warstwy, co bywa niełatwe – często, im dłużej przechowuje się gnojowicę w zbiornikach, tym problem staje się coraz poważniejszy, głównie z powodu zalegającego na dnie zbiorników szlamu.
Aktywatory gnojowicy
Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest
zapobieganie rozwarstwianiu się gnojowicy i utrzymanie jednolitej struktury przez cały okres jej przechowywania. W wielu gospodarstwach w tym celu regularnie używa się mieszadła. Są też takie, które stosują środki wspomagające rozkład wydalin znajdujących się w zbiornikach. Stosowanie tego typu aktywatorów gnojowicy, bo tak nazywa się te preparaty, wiąże się jednak z koniecznością przestrzegania kilku podstawowych zasad.
Preparaty te należy zacząć stosować tuż po wywozie masy organicznej, do jeszcze niemal pustego zbiornika. Rozwiązanie takie nie tylko
zapobiega rozwojowi kożucha oraz osadów, ale wspomaga także ograniczenie odoru towarzyszącego gnojowicy, poprzez poprawę rozwoju procesów tlenowych, co znacznie poprawia mikroklimat w budynkach inwentarskich. Kolejną
korzyścią stosowania żywych kultur bakterii jest rozkład materii organicznej, co sprawia że nawóz naturalny jest łatwo dostępny dla roślin od razu po jego wywiezieniu na pole. Warto dodać, że preparaty takie należy stosować w wyznaczonych przez producenta ilościach i odstępach czasowych. Jest to jeden z warunków skutecznego działania.
Arbio Blum
Sprawdzonym rozwiązaniem jest
Arbio Blum, czyli
płynny preparat zawierający uzupełniające się szczepy żywych kultur bakterii. Produkt sukcesywnie
ogranicza powstawanie kożucha na gnojowicy i zapychanie się kanałów gnojowych, a co za tym idzie –
ułatwiania mieszanie i wywożenie gnojowicy. Dla gospodarza niezwykle istotne będzie na pewno to, że
Arbio Blum wyposażone jest w kwas gamma poliglutaminowy (PGA), który
chroni mikroorganizmy znajdujące się w produkcie przed niszczącymi je warunkami, takimi jak promieniowanie słoneczne, niskie i wysokie temperatury oraz wahania pH i zasolenie gleby. Dodatkowo, jest w pełni bezpieczny i nietoksyczny dla zwierząt.