W codziennej praktyce wiele zainteresowania i dyskusji budzi temat dotyczący jakości komponentów stosowanych w żywieniu poszczególnych grup technologicznych świń, która kształtowana jest poprzez wartość biologiczną, strawność oraz bioprzyswajalność białka.
Co decyduje o wartości biologicznej białka?
O wartości biologicznej białka decyduje przede wszystkim jego skład aminokwasowy oraz możliwość wykorzystania tych aminokwasów przez zwierzęta do
syntezy białka endogennego. Najbardziej wartościowymi są te źródła białka, które dostarczają odpowiednie ilości wszystkich niezbędnych aminokwasów.
W przypadku świń aminokwasami limitującymi, a więc tymi, które ze względu na deficyt w największym stopniu decydują o możliwości i wielkości syntezy białka endogennego organizmu, są
lizyna, metionina, treonina i tryptofan, a w praktyce najczęściej metionina, ponieważ pozostałe wymienione aminokwasy są w dużej części wprowadzane przez zboża i komponenty sojowe.
Z kolei strawność i
bioprzyswajalność decyduje o podatności białka pochodzącego z różnych źródeł na działanie enzymów trawiennych, a więc zdolność rozkładu białka na pojedyncze aminokwasy oraz możliwość ich przenikania przez barierę jelito-krew.
Od czego zależy strawność białka?
Strawność białka zależy od jego struktury fizycznej i chemicznej, a ta nie jest stała i różni się w zależności od warunków, w jakich prowadzone są procesy pozyskiwania tych komponentów białkowych.
Należy pamiętać, że w większości przypadków podstawowym celem obróbki wysokobiałkowych nasion rzepaku i soi jest pozyskanie maksymalnej ilości oleju rzepakowego i sojowego, co niekoniecznie idzie w parze z dbałością o strawność i
wartość biologiczną białka, produktów ubocznych powstałych w trakcie obróbki tych nasion, a więc poekstrakcyjnej śruty rzepakowej i sojowej.
Amirap Standard – źródło strawnego białka
Całkowitym przeciwieństwem wyżej przedstawionej technologii jest proces pozyskiwania
Amirapu Standard, a więc cennego źródła białka, charakteryzującego się wysoką strawnością i bioprzyswajalnością oraz wartością biologiczną.
W odróżnieniu od procesów wytwarzania śrut poekstrakcyjnych, powstający w
Zakładzie Uszlachetniania Białka Roślinnego w Osieku (pow. brodnicki, woj. kujawsko-pomorskie) Amirap Standard stanowi produkt podstawowy, najbardziej cenny, zaś produktami towarzyszącymi są oleje paszowe i spożywcze.
Zmiana produktu wiodącego z oleju na materiał paszowy powoduje, że wszelkie procesy i ich parametry są dopracowane pod kątem poprawy wartości pokarmowej białka paszowego, a nie na maksymalizowanie pozyskania oleju, o czym świadczy m.in. strawność i przyswajalność białka Amirapu Standard oraz zawartego w nim tłuszczu.
Amirap Standard – zawartość białka, tłuszczu i włókna
Surowcem wyjściowym do produkcji Amirapu Standard są starannie oczyszczone i dokładnie rozdrobnione nasiona rzepaku, które w wyniku procesów obróbki prowadzonych w kontrolowanych warunkach stają się
wysoko strawne i wysoko przyswajalne, a jednocześnie smakowite i aromatyczne.
Produkt końcowy procesu obróbki zawiera
33% wysoko strawnego białka, szczególnie bogatego w aminokwasy siarkowe, w tym limitujące metioninę i cysteinę, co przy zastosowaniu zjawiska komplementarności białek stanowi idealne uzupełnienie białka sojowego w żywieniu młodych zwierząt oraz świetne źródło wysokowartościowego białka u zwierząt starszych.
Oprócz białka charakteryzującego się bardzo dobrym profilem biologicznym,
Amirap Standard zawiera również 7% wysokostrawnego tłuszczu, który wzbogaca mieszankę paszową w cenną energię i kwasy tłuszczowe oraz nawet 9 do 13% włókna strukturalnego wykazującego oddziaływanie mechaniczne wpływające na poprawę perystaltyki jelit, rozwój i odnawianie błony śluzowej.